Много важен момент при избора на обувка за момиче или момче е тя да е с точен размер. Невярно е твърдението, че трябва да се закупува няколко размера по-голяма обувка, защото детското краче расте много бързо. Вярно е че така ще се спестят не малко пари на семейният бюджет, но на каква цена?! Това води не само до дискомфорт във вашето дете, но и до бъдеща промяна в походката, стойката и дори до деформация.
Ще ви дадем няколко полезни съвета, за да можете да подберете точния размер на обувката на вашия малчуган.
- Когато решите да закупите новите обувки за вашето дете не ходете сами, детето трябва да бъде с вас, за да може да изпробва обувката. Добре е това да става по възможност в следобедните часове, тъй като детското краче подобно на възрастните също се подува след продължително ходене или игра и ако не съобразите тази промяна може обувката да се окаже тясна в следващ момент.
- Добре е обувката да има заоблен, а не остър връх, за да не се притискат пръстите. Хубаво е модела да е относително прав или с малка извивка и да е без ток. Тока може да доведе до неудобство и гръбначно изкривяване.
- Номерът се изчислява, като умножите дължината на ходилото в сантиметри по 1,5 ( Примерно 14 см х 1,5 = 21 номер ). Най–малкият размер на обувка за момиче или момче е 18 номер, което отговаря на краче с дължина 12 см. Един номер отговаря на 6,5 мм. Трябва да отбележим, че различните производители, обаче имат и различна номерация за това е важно да гледате размера в сантиметри. Ако това не е упоменато в съпътстващата информация на обувките се обърнете към консултантите в магазина. Измерва се стелката, а не подметката на обувката.
- Когато се изпробват детските обувки в седнало положение не може да добиете реална представа за правилният номер. Детето трябва да се изправи, защото в седнало положение ходилото е в покой. Когато върви стъпалото се натоварва и се измества напред. В това изправено положение на детето трябва да проверите няколко неща като:
- при пръстите да има достатъчно пространство (място колкото един пръст от най-дългото пръстче на крачето до върха на обувката);
- ширината на обувката - там където е най широката част на стъпалото (трябва да има напасване не само по дължина, но и по форма и широчина. Някои производители предлагат модели по стандарта S – тясно ходило, M – средно ходило и W – широко ходило). Трябва да успеете да защипете с пръст част от кожата на обувката. Тя трябва да е свободна;
- обувката не трябва при обуване да се издува, това е признак, че е тясна в някой участък;
- трябва да има достатъчно място зад петата да пъхнете малкият си пръст, обикновено това разстояние трябва да е между 6 мм и 1 см, но не повече;
- След като детето е обуло обувките го помолете да се разходи из магазина няколко минути, след което го събуйте. Проверете бързо крачето особено в областта на малките пръстчета, най – широката част на ходилото, в основата на големия пръст и задната част на петата за зачервявания, които са признак за натиск и дискомфорт.
- Преценете номера на обувката и според сезона. През лятото крачето може да остане босо в сандала, но зимата се обуват по–дебели и плътни чорапи в ботуш или бота.
- Когато все пак няма възможност да заведете вашето момиче/момче в обувния магазин може да направите и това: накарайте детето да стъпи върху парче картон или по-твърда хартия, след което очертайте стъпалата възможно най-точно. Голяма е вероятността крачетата да са с различна големина за това използвайте макета с по–голям размер. При проба трябва да поставите картона спокойно в обувката. Не трябва плътно да опира в стените й, а пред палеца да има около сантиметър място.